Základné informácie
    - Na fotky potrebujeme modrú hodinku alebo noc
    - Vystačiť si môžete už aj sami s modelkou, ak viete riadiť foťák cez rádio v režime bulb
    - Modelka, tuto to bude dosť zložité, bude treba tréning!
    - Počet ľudí by som ohraničil na 6... ak sa nechcú tlačiť, 8 ... to už bude nekomfortné ale bude sa dať. Trubíc a techniky mám dosť pre dve, možno 3 skupiny...

            Čo budEŠ AKO ÚČASTNÍK potrebovať?
- fotoaparát s režimom BULB a základný objektív, odporúčam ohniská od 24 po 70mm (FF)
- Statív, ten je naozaj dôležitý
- Káblová spúšť alebo programovateľná káblová spúšť, infra spúšť nie - tá nemá využitie
- kto si chce skúsiť tiež maľovať svetlom, tmavé oblečenie a mať dobrú náladu
- môžeš, ale aj nemusíš si priniesť vlastné odpaľovače, statív na blesk a malý difúzor (ideál 9" reflektor s difúznou látkou - je dodávaný ku každému zábleskovému svetlu)
- veľa týchto vecí si budete mať šancu požičať medzi sebou...

            Čo sa na ws naučÍŠ?
- Ako fotiť v slabom alebo žiadnom svetle (expozície na dlhý čas)
- Zaostrovať, preostrovať pri nočných scénach dvoma spôsobmi
- Prispôsobovať expozičný trojuholník vlastným potrebám
- Miešanie svetelných zdrojov z pozadia/prostredia ku svetelnému zdroju, ktorým budeme kresliť tvary za postavu modelky
- K týmto dvom druhom svetiel sa bude miešať ešte záblesk (vysvetlenie prvej, druhej lamely a stanovenie správnej expozície)
- Ako používať histogram alebo zobrazovanie prepalov pri takejto zložitej expozícii
- máte sa možnosť pýtať, budem sa snažiť vysvetliť a vyriešiť akékoľvek problémy - canon, nikon, sony, odpalovače, blesky, synchronizácia blesku, používanie spúšte...

Ohľadom miesta na fotenie
     Sú rôzne varianty svietenia, kombinácií trubíc, lediek, prskaviek atď... na každom mieste sa bude využívať niečo iné , niečo iné bude pasovať viac v osvetlenej časti, niečo iné v tme. V nasledujúcich bodoch vysvetlím aké asi hľadám prostredie a prečo.

     1. Tma a nič
   Je to úplný ideál! Úplná tma v pozadí, zameriava sa len na modelku, výraz, kvalitu kreslenia, je tu minimum rušivých elementov, nebolo by zlé aby sa to učili práve v takomto prostredí.
2. Svetlá v pozadí
Toto je už výhľad na fabriky, mesto, dedinu. Je tu možnosť vyjsť niekde vyššie, fotiť s tým, že nočné Valašské Meziričí bude ako pozadie. Keďže ale nepoznám mesto, tak neviem či sa tam takéto niečo nachádza, v tomto mi musíte pomôcť a poradiť. Ak máte takéto vyhliadky, pošlite mi z tadiaľ fotky, ďakujem.
3. Budovy a pamiatky
     Toto je fotka tesne pred búrkou, problém s pamiatkami je ten, že sú nasvietené, aj táto bola, ale prekryl som reflektory. Ak budú pamiatky nasvietené, je to problém, bude to robiť problémy s expozíciou. Takže skôr sa obávam toho, že by sa malo pri niečom nasvietenom fotiť.
4. Mesto je problém!

V meste sa miešajú viaceré typy osvetlenia a svetelného smogu, ktoré na dlhší čas budú robiť problém. Tam už bude veľmi záležať na schopnostiach spracovania raw-u a následnej postprodukcii. Takže sám neviem či by som toto dal za úlohu začiatočníkom.
5. Odrazové plochy sú ideálne

Nemusí sa jednať hneď o jazero, vodnú plochu... ale aj o rozliatu vodu na ceste. Treba hľadať takéto niečo, aby to mohlo byť zaujímavé, tie prostredia dávajú veľmi veľa a fotky z nich sú veľmi zaujímavé.
6. Kombinácia línií a ostatku

Tu napríklad línie mosta a odrazu rieky. Treba vyhľadávať aj takéto miesta, majú niečo do seba, sú zaujímavé iné od všetkého.
7. Kreativite sa medze nekladú

Ale toto veru už vyžaduje skúsenejšieho fotografa, ale je to možnosť ako urobiť fotku inou, toto je len malý príklad...
Modelka, čo hľadám a vyžadujem
Toto bude zaujímavé a dosť zložité...

     Špecifikácia modelky, potrebujem určite tenkú a vyššiu modelku. Keď sa to tak vezme, tak väčšina fotiek sú vlastne siluety, takže to telo musí mať atribúty, tenký pás, širšie boky a prsia. Oblečenie musí podporovať vyzobrazenie tela. Preto dávam dlhé sukne, crop top, aby sa ukázal tenký pás a taktiež aby nič nenarúšalo postavu a telo.
     Ďalej je ešte jedna veľmi závažná vec, modelka sa nesmie pár sekúnd pohnúť, inak dochádza k tomu, že sa niektoré časti tela vymažú a fotka ide do koša. Toto musia tie modelky zvládnuť, inak bude celé fotenie zlé! 
     Oblečenie pre modelku si donesiem, teraz ešte uvažovať nad tým, či máte takú modelku, čo by vyhovovala.
Záverom, vidíme sa piatok 5.6.2020 na ValMez fotofestivale
Ak chcete vidieť viac mojich fotiek touto technikou, sú prevažne v ELEMENTOCH na mojej stránke. Všetky náležitosti sa budú postupne dávať von, teším sa na vás, Mio Fallen
Back to Top