Moja reakcia na rok 2020
            Všetci asi dobre vieme na čo budem narážať, corona škrtla plány nie jednému z nás a platiť sa musí, nielen za ateliér, ale aj za softvér na úpravu fotiek, za stránku, v neposlednom rade desaťtisíce nasypané v technike.
            Píšem tento príspevok už vlastne po tom, ako som poodmietal viaceré fotenia, z ktorých by som mal len prácu a nič iné, pretože slečny si povedali štýl fotiek napríklad portrétiky, ktoré sú pre mňa dosť nepoužiteľné, keďže ich mám už tucty. Fotkami sa potrebujem prezentovať, musia zaujať, pritiahnuť ľudí a aj financie. Aktuálne skúšam dve alternatívy, jednou sú portály s spoplatneným vstupom (patreon, onlyfans, ...) a keďže mám ten ateliér, sú to fotoakcie a stretnutia fotografov, kde sa fotí.
              Portály s spoplatneným vstupom - neboj, nebude zo mňa milionár,nedá mi to viac ako zopár desiatok eur mesačne a stály podporovatelia sú ľudia - ktorí mi chodievajú na akcie a ich výhody sú vo forme asistovaní  a zľavnených vstupov na akcie, k celému obsahu vlastne nemajú prístup, títo ľudia tvoria 75% prímov a ten ostatný obsah sú ľudia čo stále špekulujú a riešia hlúposti ako vidieť obsah a nezaplatiť. Ak si myslíš, že keď nafotím teba a dám ťa tam, že mi tam pritiahneš nejakých ľudí??? Pekná predstava, opak je pravdou! Ale ak sa náhodou pri mori odfotíš v plavkách a uverejnia to v bulvárnych plátkoch, tak si môžeš už myslieť, že aj mne by to mohlo niečo hodiť, ak to tak nieje a ty nechceš naše fotenie na tých portáloch, zaplať si ho u mňa a rozhoduješ sa sama či mi povolíš tie fotky dávať niekde. 
               Spoločné stretnutia fotografov a akcie v ateliéri, vonku ... je to ten najlepší spôsob ako sa dostať k fotkám a ku konceptom ktoré sa uskutočňujú len za veľkej asistencie a prípravy. Samozrejme že tam treba modelky, takže toto je šanca ako na to. Potom ešte také slovenské... nezabudni si zapýtať takú sumu, za ktorú si viem doniesť profesionálnu modelku zo zahraničia, ktorá robí modeling celý život :)
                Takže toto sú dva spôsoby ako som ochotný fungovať zadarmo,  ale ak mi chcete pomôcť, zaplaťte si to fotenie, je to tá najlepšia varianta pre vás a pre mňa.
                  Stále to bude "prechádzka"
             Sloboda a nové veci ma posúvajú vpred, neplánujem, ale prežívam každý okamžik spolu s vašimi pocitmi a presne podľa toho sa pracuje, fotí, funguje. Toto udáva veľkú rozmanitosť s ktorou sa dá pracovať. Prechádzka je jednoznačne najlepší formát, nevieme čo nám príde do cesty :)
                  Zálohové dvacky a zmluvy ÁNO!
             Buďme zodpovední, 90% slečien mi už v roku 2019 muselo pred fotením poslať 20EUR, ktoré som im na fotení vrátil. Je to ten druhý hlas v hlave: "buď zodpovedná, ak si plánuješ to skvelé fotenie, je treba prísť, ak neprídeš, o 20 budeš chudobnejšia!" Ten boj so slovenskou nezodpovednosťou sa čiastočne dá riešiť takto a dávam to sem ako druhý odstavec, pretože to bude aj jedna z prvých otázok, ak bude odpoveď negatívna, nebudeme sa dohadovať na ničom, nebudeme si kradnúť čas, ktorý vieme vložiť do iných prospešných vecí.
Do budúcna chcem informácie o zálohovej dvacke mať rovno v zmluve, ktorú budeme podpisovať pri každom fotení, taktiež ak chcú fotiť osoby, ktoré mi na fotenie neprišli, táto zálohová suma sa niekoľkonásobne navýši. 
                  Fotky a video .... video a cesta
            Na konci projektu Prechádzka s Fallenom bolo písané o videu. A ako to dopadlo??? 80% fotení je nahratých, ako backstage video a na konci som sa už pustil aj sám do robenia videí. Na začiatku tohto roku 2020 budú vychádzať tieto videá spolu s fotkami. Koncept riešim a skôr bude asi dosť variabilný, lebo na foteniach nahrávali tieto videá vždy iný ľudia, sú tam iné zábery, dĺžky záberov, iná kvalita, ...
            Ono, realita bude taká, že už budem asi zväčša požadovať, aby sa robilo video alebo backstage video. Tiež sa začne robiť niečo, čo vyjde na povrch asi v roku 2021/22, ale je to treba pripravovať dopredu. Tie videá sa budem snažiť nejak zapasovať do vášho štýlu, vyjadrovania pohybu, emócie, je to ďalšia veľmi kreatívna zložka, ktorá doplní tie skvelé fotografie :)
                   Buďme profesionálny!
            Idete fotiť s profesionálom, premýšľali ste ako byť tiež profi??? Jednu jednoduchú vec poznajú všetky modelky, hovorí sa tomu polaroidy, model polaroid. Hoďte si ten názov do googlu, zistíte, že sú to fotky, ktoré slúžia na to, aby agentúry  a všetci videli ako modelka v skutočnosti vyzerá. Takže nie žiadne selfie ktoré skresľujú postavu. Fotka spredu, zboku, zozadu, aby som vedel s akou postavou budem pracovať a portrét. Ďakujem, buďme profesionálny :)
Prezatiaľ je toto všetko, koncept dopisujem.
Prechádzka s Fallenom v roku 2019:
Rok 2019 je rokom veľkých zmien. Nemenil som len celú techniku na fotenie, čiastočne pozmeňujem aj štýl úprav  a prístup k foteniu. Tých zmien je ešte viac a presne pre to sa urobil nový projekt.
V celku fotenia pokračujú, má to iný názov, ktorý napovedá o celkovom fungovaní a pozeraní sa na celkovú situáciu.  Začínam vynechávať nahé fotenia, tento projekt bude vo väčšine oblečený, takže nahé fotenia nie.  
V jednotlivých bodoch sa vám budem snažiť opísať, ako to bude celé fungovať, vlastne už nejaké mesiace funguje.
                  "Prechádzka s Fallenom"
             Zatiaľ to bola vždy skutočná prechádzka, celé fotenie ako tu s Veronikou. Veľmi rýchlo sme sa dohodli, že ideme do arboréta. Dohodli sme oblečenie ... a šlo sa. Všetky ďalšie fotenia mali orientačné miesto, odstavili sme autá s šlo sa na prechádzku, ak ma zaujalo nejaké prostredie, šlo sa fotiť. Vždy sa vystriedalo viac tém, viac štýlov fotiek atď. Predstavte si, že prejdete 500m. Scéna a prostredie sa tak veľmi môže meniť...
Takže si dohodneme určité miesto, kde začne naša prechádzka.
                    "Jednoduchosť 2019"
               Táto vec sa týka skôr fotografických dovedností a toho môjho iného pohľadu na fotenie. Niekedy som šiel na fotenie s foťákom, objektívmi, odrazkami, statívmi, bleskami, zábleskovými zariadeniami, difúzormi, rádiovými odpaľovačmi atď atď. Teraz malá brašňa a v nej všetko - stačí. Všetky tieto fotky čo vidíte tak vznikli. Tá jednoduchosť sa prevracia do celého fotenia. Základ je harmónia a harmónia nemôže byť zložitá, zatiaľ mi to vychádza :)
                   Čo od vás potrebujem?
            Na to, aby všetko šlo tak jednoducho a skvele sa treba pripraviť. Základ je dať mi dostatok informácií, moja predstavivosť zariadi všetko ostatné. Takže potrebujem tieto veci:
    - Fotky ako vyzeráš. portfólio pokiaľ ho máš, najlepšie modelkovské polaroidy. Ak nevieš čo to je, sú to optimálne 3 fotky, zpredu, zboku a zozadu, nie z výšky (selfie). Týmto budem vedieť ako reálne vyzeráš
    - Ako prídeš nalíčená, nenalíčená, ako budeš mať urobené vlasy
    - Oblečenie, keďže sa nejedná o nahé fotenie, vkladám dosť veľký dôraz na oblečenie! Opäť teda najlepšie fotky z troch strán, aby som vedel ako ti to sedí na postave. Problém býva, keď dôjdeš na fotenie a ja zistím, že sa ti vôbec nehodí čo máš na sebe. Osobne som už kúpil nejaké ženské oblečenie, takže sa dá dohodnúť.
             Toto sú naozaj základné podmienky ohľadne výzoru, oblečenia a vizáže. Fotenie nieje rande naslepo! Naozaj potrebujem dopredu vedieť, koho budem fotiť.

                       Boj s neustálou nezodpovednosťou
              Tucet fotení je dohodnutých, na poslednú chvíľku sa slečna ospravedlní, alebo aj vôbec neospravedlní a fotenie padá! Problém je ten, že leto má len určitý počet víkendov, cez ktoré sa dá fotiť, kedy mám čas a treba zarátať aj počasie. Zrazu je tu výsledok, že je možno 6 šancí na niekoľko mesačné obdobie. Minulý rok som navrhol jednu vec, ktorá fungovala skvele! Za rezerváciu termínu mi pošlete 20€, ktoré vám v deň fotenia vrátim. Ak neprídete, 20€ a nevyužitý deň zostáva mne. Ako to presne funguje?
     - pošlem ti číslo účtu, kde pošleš 20€ , v informácii pre príjemcu (pre mňa) bude napísaný dátum nášho fotenia.
     - zároveň mi na mail pošleš správu, kde bude taktiež spomenutý dátum fotenia, že tých 20€ slúži ako rezervácia termínu a v prípade nedostavenia sa na fotenie, táto záloha prepadá v môj prospech. Výhovorky fakt neberiem, za tie roky som sa ich napočúval už dosť, taktiež "dôkazy" atď ma fakt nezaujímajú.
     - ak prídeš na fotenie, 20€ ti vrátim buď cash, alebo elektronicky, keď cash, tak mi hneď pošleš e-mail s tým, že záloha bola vrátená.
     - zálohu vraciam ak fotenie zruším ja, za poslednych 5 rokov sa mi to stalo 1x
              Ďalej budeme podpisovať klasickú tfp zmluvu, s klasickými klauzulami.
                Nebudeme sami
          Za tie roky čo fotím, asi vidíte, že nefotím sám. Na každom fotení bude minimálne jeden človek, ktorý bude točiť backstage. Súvisí to s tým, čo popíšem v ďalšom odstavci.
                  Nepoďakované
               Nikdy som nevedel robiť niečo len tak, vždy som sa delil. Pamätám si, keď som nebol ešte ani v puberte, pred bránou nášho domu, babka mi priniesla 3 napolitanky, lebo ako deti sme behávali stále po vonku, tak aby som nebol hladný a šla práve z obchodu, ...so mnou boli dvaja kamaráti, hneď som im dal dve, každý sme teda mali jednu... doma mi bolo potom veľmi vynadané, že načo dávam druhým jedlo, prečo sa delím. Ako som bol starší, chápal som, že deliť sa je základ ľudskosti. K dnešnej dobe...
               Klub a akcie ktoré som robil zdieľali všetky moje postupy, vedomosti, aj modelky, vizážistky, priestor... Klub bežal 5 mesiacov a každý jeden týždeň bola akcia, po lete prišli nude art fotenia, dotiahol som na Slovensko profesionálne modelky a za veľmi malý peniaz mali fotografi možnosti, o akých na SK nebolo dovtedy ani chýru! Ak spočítam koľko akcií som urobil, koľkým som dal šancu sa pri mne učiť ... a dnes keď chcem nejakú maličkosť, informáciu, väčšina zrazu nemôže, nedá sa... Je to stále o tom istom, dávajte viac, príde viac ľudí čo budú brať, ale keď poviete, že vy niečo chcete, už je tu problém. Ale...
              Zmysel (video)
            Uvažovali ste aký je zmysel života? Deti, samozrejme! V celku je to ale len predávanie informácií, génov, učení, vedomostí... Osobne, keďže som sa rozhodol byť single a stále nie som sebecký zmrd, jediný zmysel je predať vedomosti. Fotografi nepoďakovali, akcie skončili, ale mne nepomôže to, ak informácie ktoré nazhromažďujem, zostanú v tajnosti.
            Keď som začínal fotiť, ani neviete ako by mi pomohli videá ako fotiť, ako premýšľať pri fotení, pred ním, v postprocese a pozerať sa ako sa vytvárajú také krásne fotky v totálnej jednoduchosti. Už mám video z fotenia s osobou ktorá fotila po prvýkrát, mám aj modelku ktorá bola úplná profíčka! Ten rozdiel je veľký, citeľný! Ku každej osobe ako modelke pristupujem inak, každá máte inú povahu, iné vyžarovanie, inak sa s vami pracuje. Tieto rozdiely chcem mať na videu, chcem predať tie informácie ľuďom, čo o to stoja.
             Záverom...
          Záver dopíšem asi na konci roka 2019, zatiaľ môžem povedať, že to začína úžasne, robím tie najkrajšie fotky v mojej fotografickej kariére, niekoľkonásobne jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Točíme videá, ktoré sú tak iné a rozmanité, že som nič také nikde nevidel. Buďte v nich, buďte v mojom svete!
                                        Mio Fallen

You may also like

Back to Top